Napište nám

POPTÁVKA

Průvodce výběrem dveří v sedmi krocích

Pokud byste spočítali, jak často u Vás doma „cvakne“ klika, možná byste zjistili, že právě dveře patří k nejpoužívanějším prvkům v interiéru. A vzhledem k jejich rozměrům se jedná o výraznou dominantu celé místnosti. Proto se vyplatí věnovat jejich vybírání dostatek času a dobře si promyslet, které jsou ty „Vaše.“

1. Začněte výběrem konkrétního modelu …

Ideální je zavřít oči a představit si ty své vysněné dveře, jak jimi vstupujete do oblíbené místnosti. Protože je ale nabídka velice rozmanitá a variant mnoho, inspirujte se kolekcemi interiérových dveří

Někoho osloví plné dveře, které dají vyniknout struktuře dřeva, někdo jiný upřednostní rozličné skleněné výplně, aby prosvětlil každou místnost. Milovníky rustikálních interiérů zase uspokojí výrazné profilování dveří, minimalisté upřednostní decentní linie, na své si přijdou i majitelé industriálních interiérů … Ať už výrazné či nenápadné, ty své si vybere každý. 

drevodekor prosklene bílé

TIP: Při rozkliknutí konkrétní kolekce dveří objevíte další modely, které si liší mírou prosklení a jeho přesným umístěním na ploše dveřního křídla.

alfa1 alfa6 alfa2

2.  ... a pokračujte volbou povrchu.

Pokud již víte, jaký model bude vašemu interiéru slušet, zaměřte se na výběr povrchu s ohledem na náročnost provozu, ve kterém budou dveře sloužit. Vzhled je to, co budete mít každý den na očích, ale právě kvalitní povrchová úprava zajistí, že dveře obstojí při každodenním užívání.

Jiné si bude žádat frekventovaný obývací pokoj, kde musí dveře vydržet i zatížení od dětí a domácích mazlíčků, naopak ty do zřídka užívané komory mohou ušetřit Vaši peněženku. Při volbě nezapomínejte přihlédnout ani k náročnosti údržby různých povrchů. Nahlédněte do přesné charakteristiky povrchů.

TIP: Zvolením požadované povrchové úpravy se zobrazí i příslušné varianty dekorů.

3. Dekor zastíní vše.

Dekor či odstín vybírejte s maximálním přihlédnutím k materiálům a barvám použitým v interiéru. Dveře v bílé budou téměř neviditelné a umožní tak vyniknout nábytku či podlaze, naproti tomu výrazný dřevodekor na dveřním křídle z něj udělá dominantu celé místnosti. A co teprve industriální černá!

Spolu s dekorem nezapomeňte ani na volbu druhu skleněné výplně. Liší se nejen průhledností a průsvitností, ale i celkovým designem.

posuvne prosklene

TIP: Varianty dekorů a skleněných výplní naleznete u každé kolekce dveří. Pro maximální představu o vzhledu dveří se vydejte na naše prodejny.

4. Co je uvnitř, to se počítá!

Je důležité neopomenout ani výběr vnitřní výplně dveří, která se spolu s kvalitním povrchem podílí na životnosti dveřního křídla. Pomyslným vítězem při porovnání výkonu a ceny je odlehčená dřevotřísková deska DTD, volit můžete i z dalších typů jako je voština nebo homalight. Některé modely dveří jsou vyráběny jen z jedné vnitřní struktury.

Pokud se vyskytuje jen její jedna varianta, vždy se jedná o kvalitní univerzálně použitelnou výplň (dobrá zvuková izolace; dlouhá životnost apod…) to platí jak pro MDF u rámových dveří, tak pro Homalight i masiv.  Začtěte se do charakteristiky používaných vnitřních výplní.

5. Rozhodněte se o způsobu otevírání a stylu provedení dveří. 

Alfou a omegou této fáze výběru je rozhodnutí, zda chceme dveře otočné či posuvné. Otočné dveře jsou zavěšené na dvou až třech pantech a nabízejí různé designové i praktické varianty provedení. Klasikou jsou polodrážkové dveře, které mají po stranách a na horním okraji zafrézovanou polodrážku a když jsou zavřené tak mírně vyčnívají nad úroveň zárubně. V tomto provedení jsou zřetelně viditelné panty.

Stále oblíbenějším se stává moderní bezfalcové řešení dveří v interiéru. V tomto případě je celé dveřní křídlo vsazeno v zárubni a v zavřeném stavu s ní zůstává v jedné rovině. Tuto designovou lahůdku umožňují speciální panty, které jsou součástí konstrukce zárubně. Vytvoření maximálně čisté linie pak nabízejí bezfalcové dveře instalované ve skryté zárubni. Esteticky dokonalé srovnání dveřního křídla se stěnou tak pozvedne interiér na nejvyšší úroveň.

Pro zachování minimalistické linky i u sousedících dveří, které potřebujeme v jednom prostoru každé otevřít na jinou stranu, slouží reverzní dveře. V kombinaci s bezfalcovými dokáží vytvořit ničím nerušenou linii stěny. Nejen designově čisté, ale i praktické řešení, umožňuje otevírání dveřního křídla opačným směrem.  Vyřeší tak nejen problém s omezeným místem, ale zároveň dodá interiéru nový vizuální rozměr.

Zkuste i posouvat! Posuvné dveře do pouzdra i po stěně jsou moderním estetickým, ale i účelným prvkem, který šetří prostor v místnosti. Dveře zavěšené v kolejnici na zdi, která je ukrytá v garnýži v dekoru dveří či v ALU provedení, je možné instalovat i bez zásadních stavebních úprav. Při jejich využití je ale nezbytné počítat s dostatečným prostorem na stěně. Oproti tomu dveře do pouzdra je třeba naplánovat již ve fázi hrubé stavby, s nimi ale ušetříte prostor v interiéru na maximum. Další inspiraci pro jejich využití v interiéru nabídnou články posuvné dveře na zeď či posuvné dveře do pouzdra

TIP: Nebojte se styly otevírání kombinovat! Zakomponujte dveře z jedné kolekce v otočné i posuvné variantě do svého interiéru, budou se skvěle doplňovat. 

kombinace

 6. Trocha technických záležitostí

Když už víte, jak budou Vaše dveře vypadat, je potřeba si změřit šířku stavebního otvoru a na jejím základě vybrat ten správný rozměr. Standardní jednokřídlé dveře jsou označeny jako 60, 70, 80, 90, 100, 110, dvoukřídlé jako 125, 145, 160, 165, 180, 185. Ceny produktů vycházejí z výšky dveří 197, což je výška, kterou najdete ve většině domácností. Především u novostaveb se však stávají trendem dveře ve výšce 209,7. Umíme ale i atypické dveře na míru v jiných šířkách i výškách. Správnou šířku dveří si ověřte podle doporučených rozměrů stavebních otvorů.

Také je potřeba si vybrat orientaci dveří, tedy zda potřebujete pravé nebo levé. Pro jejich určení si stoupněte tam, kam se budou dveře otevírat. Pravé budou mít panty na pravé straně a lépe se budou otevírat pravou rukou, u levých to bude přesně naopak. Podrobné vysvětlení naleznete v článku Jak poznat pravé a levé dveře.

7. Bez zárubní a kování by to nešlo!

Pro úplný dveřní komplet je nezbytné se zamyslet nad výběrem zárubní. Ideální je pořizovat dveřní křídlo rovnou se zárubní, jedině tak docílíte totožné vzhledu jak z hlediska dekoru, tak i povrchové úpravy.  Moderního designu lze dosáhnout i volbou zárubně v kontrastním odstínu.

kontrast kontrast záruben zarubne

Nejdříve si, i s ohledem na zvolené dveře, vyberte typ zárubně – tedy zda budete potřebovat klasickou obložkovou zárubeň, nebo speciální pro bezfalcové či reverzní dveře, skrytou zárubeň, případně takzvanou OKZ – obklad původní kovové zárubně. Poté se rozhodněte, jakou povrchovou úpravu mají zárubně mít, a s tím souvisí i následný výběr jejich dekoru, či odstínu. Maximální výběr různých typů zárubní naleznete ve složce zárubně a systémy.

Na závěr zbývá volba kování. Využívání moderních tvarů a povrchových úprav dělá z „obyčejné“ dveřní kliky pomyslnou třešničku na dortu, která podtrhne výsledný dojem z dveřního křídla. Proto i výběr kování je třeba si dobře rozmyslet. Podle čeho se rozhodnout a na co při jeho volbě nezapomenout poradí průvodce výběrem kování. Ucelenou představu o nejrůznějších typech i povrchových úpravách poskytne přehled kování.

klika madlo dekor klika


A teď již zbývá jen zaslat nezávaznou poptávku na vybraný model dveří a my Vám rádi zpracujeme cenovou nabídku. Samozřejmě jsme tu pro Vás i v případě jakýkoliv dotazů, napište nám a my se Vám ozveme.

×