Napište nám

POPTÁVKA

Průvodce výběrem kování pro interiérové dveře

Jednoduchý průvodce vám usnadní výběr dveřního kování neboli kliky. Při výběru je třeba vzít v úvahu nejenom hledisko estetické, ale také praktické a vybírat tak, aby korespondovalo s použitím dveří a s prostory, pro které je určeno (byt, kancelář, hotel, atd..). 

1)  vyberte si typ dveřního kování z hlediska vzhledu  (štítové, rozetové)

Rozetové neboli dělené kování se skládá ze dvou dílů: samotné kliky a rozety pro zámek, která může mít kulatý (R), hranatý (R HR) nebo oválný tvar (R OV). Montážní šrouby jsou překryté rozetami. Rozetové kování se dále dělí na rozetové kování na plastu a rozetové kování na kovu. Rozetové kování na plastové konstrukci (PK) je opatřeno plastovým jádrem z tvrzeného plastu. Toto jádro tvoří základní funkční mechaniku. Rozetové kování na kovové konstrukci (KK) je dobrou volbou zejména pro zátěžové a frekventované prostory. 


Štítové kování
je cenově dostupnější.
Klika se zámkovou částí zde tvoří jeden celek, tzv štít, který může být hranatý (HR), oválný (OV) nebo může mít úzký tvar (UŠ).
U většiny typů štítového kování je montáž prováděna pomocí pohledově viditelných vrutů.2)  
vyberte si konkrétní model dveřního kování
U každého konkrétního modelu kování jsou na výběr povrchové úpravy, ve kterých je daný model dostupný. Můžete vybírat z nerezu, kombinace chromu a nerezu, matného niklu a mosazi.
TIP: Pokud dáváte při výběru přednost volbě povrchové úpravy, můžete využít filtr „zvolte požadovaný povrch“  v levé části stránky a teprve potom vybírat konkrétní model dostupný ve vámi zvolené povrchové úpravě.  


 3)
 rozhodněte se pro typ zámku (BB, PZ, WC)
Interiérové dveře se osazují třemi typy zámků, které jsou označovány zkratkami BB, PZ, WC dle typu klíče. Stejné zkratky se používají pro rozetové i štítové kování.


BB - interiérové kování s otvorem pro dózický (pokojový) klíč

 


PZ
- interiérové kování s otvorem pro vložkový zámek (FAB), tzn. pro cylindrickou vložku s klíči

WC - interiérové kování kování bez otvoru na klíč (se spodním čtyřhranem 6 x 6 mm) se používá pro vstup do koupelen nebo toalety. Z vnější strany je toto kování opatřeno drážkou pro otevření v případě nouze.

 
4)  v případě štítového kování určete rozteč
Při výběru štítového kování je nutné určit rozteč v závislosti na rozteči dveří. Rozteč je vzdálenost mezi osou, kolem které se otáčí klika, a osou, kolem které se otáčí klíč v zámku (v milimetrech). Tato vzdálenost určuje rozestup kliky od otvoru pro klíč. Podle českých norem se u dveřního kování rozlišují tři typy roztečí: 72, 90, 92 mm. Rozteč 72 mm je nejběžnější roztečí interiérových dveří, rozteč 90 mm se využívá zejména u vchodových a speciálních dveří. Rozteč 92 mm se vyskytuje zřídka, většinou u bezpečnostního kování.
TIP: V naší nabídce interiérových dveří najdete údaj o rozteči, se kterou je konkrétní model dveří standardně dodáván, na detailu produktu ve spodní části stránky v záložce Popis. Pokud si tedy pořizujete nové dveřní křídlo a vybíráte kování je nejjednodušší vyhledat si údaj o rozteči na našich stránkách a při výběru štítového dveřního kování se jím řídit a vybrat shodnou rozteč kování. V ostatních případech (pokud chcete rozteč změřit na zadlabacím zámku nebo na kování) vám pomůže jednoduchý návod.


5)  v případě provedení klika/koule určete orientaci kliky (pravá, levá)
Určení orientace kliky je důležité u některých typů kování, která mají z jedné strany kouli nebo madlo. Strannost se nejsnáze určuje podle jednoduchého pravidla: Při pohledu na dveře, kde je vidět klika, záleží, kam směřuje:

  • Zleva/doprava, tzn. klika je pravá (dveře otevíráte pravou rukou)
  • Zprava/doleva, tzn. klika je levá (dveře otevíráte levou rukou).


Zkratky používané pro označení kování:

R - rozetové kování s kulatou rozetou
R HR - rozetové kování s hranatou rozetou
R OV - rozetové kování s oválnou rozetou

HR - štítové kování s hranatým štítem 
OV - štítové kování s oválným štítem
- štítové kování s úzkým štítem

PK - rozetové kování na plastové konstrukci
KK - rozetové kování na kovové konstrukci

kl/kl - kování v provedení klika/klika
kl/ko levá - kování v provedení klika/koule levá (u kování  klika/koule je nutné při objednávce určit orientaci kliky (levá, pravá))
kl/ko pravá - kování provedení klika/koule pravá (u kování  klika/koule je nutné při objednávce určit orientaci kliky (levá, pravá))

BB - kování s otvorem na obyčejný klíč (štítové i rozetové)
PZ (FAB) - kování s otvorem na cylindrickou vložku (štítové i rozetové)
WC - sada kování na toalety nebo koupelny (štítové i rozetové)

TIP: Výše uvedené zkratky najdete u jednotlivých variant kování v záložce Ceny, jejich vysvětlivky také v záložce Popis.

×