Napište nám

POPTÁVKA

Praktické tipy, jak vybrat interiérové dveře

V 6 krocích vám poradíme, jak vybrat interiérové dveře, aby odpovídaly vašim potřebám. Ladily s ostatními prvky interiéru a bezchybně fungovaly s ohledem na dispozice místností.

 Jak vybrat interiérové dveře
V rámci jednoho interiéru se nebojte kombinovat více způsobů otevírání. Foto: SEPOS, spol. s r.o.

1. Vyberte provedení a způsob otevírání dveří
 

Primárně jde o rozhodnutí, mezi otočnými a posuvnými dveřmi. V rámci obou způsobů otevírání rozlišujeme různá řešení, která jsou popsána níže. Výběr konečného řešení vychází z dispozice vašeho interiéru, požadavků na estetiku a rozpočtu. 

  • Polodrážkové dveře - naprostá klasika, kterou najdete ve většině interiérů. Na bočních a horním okraji mají dveře vyfrézovanou polodrážku. V zavřeném stavu mírně vyčnívají nad úroveň zárubně a na jedné straně mají viditelné panty (zpravidla 3 ks).
  • Bezfalcové dveře - moderní a čisté řešení, kdy dveře v zavřeném stavu tvoří rovinu se zárubní. Dveře nemají vyfrézovanou polodrážku a jsou použity skryté panty, které nevystupují do prostoru.
  • Reverzní dveře - jsou dveře s otočeným směrem otevírání (do průchodu). I když se jedná o polodrážkové dveře, jsou z pohledové strany zaměnitelné s bezfalcovými dveřmi, proto můžete oba systémy otevírání dveří kombinovat.
  • Posuvné dveře na zeď - estetické řešení, kdy se křídlo dveří pohybuje podél zdi. Dveře jsou zavěšené v kolejnici, kterou překrývá garnýž vyrobená v dekoru dveří.
  • Posuvné dveře do pouzdra - Dveře zajíždějí přímo do stěny, ve které je zabudované speciální pouzdro. Jedná se o řešení s maximální úsporou místa.

Nemusíte se bát kombinovat otočné a posuvné řešení dveří v jednom interiéru. Jak dokazuje obrázek výše, výsledek je skvělý z funkčního i estetického hlediska. 

2. Vyberte model dveří
 

Modely interiérových dveří rozdělujeme dle jejich konstrukce, tedy způsobu, jak jsou sestavené:

  • Sendvičové - jedná se o nejpoužívanější konstrukci. Jak již název napovídá, dveře jsou vyrobeny jako sendvič z jednotlivých částí (rám, výplň, mdf deska, povrchová folie). Tato konstrukce umožňuje různé tvary prosklené výplně. Jedná se například o dveře Plné, Vertika a Dominant na obrázku níže.
  • Rámové - základ těchto dveří tvoří rám, do kterého se vkládají plné desky obalené povrchovou fólií a skleněné desky. Velikost a počet jednotlivých desek se liší model od modelu (např. dveře Tytan a Evia na obrázku níže). Tyto dveře nemají zasklívací lišty, proto působí čistým dojmem.
  • Masivní - dveře jsou vyrobeny z panelů, které jsou slepené z lamel z masivního dřeva.

Nyní už zbývá vybrat si z mnoha rozdílných modelů, který vám padne do oka.

Modely dveří Sepos

Tip: v rámci kategorie interiérové dveře použijte filtr na levé straně pro zobrazení modelů dveří s konktrétní konstrukcí.
Filtr interiérových dveří

3. Vyberte povrch a dekor
 

Povrchová úprava (povrch) představuje způsob, jakým je konkrétní dekor nanesen na dveře (fólie, lakování, tenký plát dřeva - dýha atd.). Volba povrchové úpravy má vliv na odolnost dveří, způsob jejich údržby a neměnnost jejich vzhledu. 

TIP: Z hlediska poměru cena / výkon doporučujeme jakýkoliv z povrchu "laminované". Tyto fólie jsou mechanicky odolné, zdravotně nezávadné a nabízíme je v mnoha dekorech, i důvěrně napodobujícíh dřevo. O detailech laminovaných a jiných povrchů se dozvíte v článku povrchové úpravy. Pokud jste fanoušky ryze přírodních materiálů, zvolte dýhované nebo masivní dveře. U těchto povrchů však musíte počítat s tím, že časem dojde přirozeně k mírné změně odstínu dveří.

4. Vyberte výplň dveří
 

Nabídku možných výplní najdete v popisu každého z modelů interiérových dveří. U většiny modelů nabízíme tyto dva typy výplně:

  • Voština - je tvořena speciálním tvrzeným papírem, který je poskládán do tvaru včelích pláství. Výhodou dveří je nízká cena a hmotnost. Nevýhodou je nižší odolnost a zvuková izolace.
  • DTD - jedná se o odlehčenou dřevotřískovou desku, která je odolnější proti průhybu a prokopnutí a má lepší akustické vlastnosti než voština. Díky své odolnosti se tato výplň vyplatí, a to i přes vyšší cenu a hmotnost dveří.

U některých modelů dveří je na výběr pouze z jedné výplně. Jde především o modely spadající do rámových dveří (MDF) a profilovaných PVC dveří (homalight).

Podrobné informace o jednotlivých výplních najdete v článku vnitřní výplň dveří.

5. Určete rozměry dveří
 

Na produktové kartě každého modelu dveří uvádíme, v jakých šířkách jej dokážeme dodat.

Setkat se můžete s těmito označeními:

  • Jednokřídlé dveře: 60, 70, 80, 90, 100, 110
  • Dvoukřídlé dveře: 125, 145, 160, 165, 180, 185

Uvedené ceny na kartách produktů vycházejí z výšky dveří 197 (ČSN 1), což je výška, kterou najdete ve většině domácností. Především u novostaveb se však stávají trendem dveře ve výšce 209,7 (ČSN 2), protože vyšší dveře zkrátka vypadají lépe.

Jak veliký stavební otvor připravit s ohledem na různá řešení pro vámi zvolené označení dveří, najdete v dokumentu doporučené rozměry stavebního otvoru.

Co když potřebuji jiný rozměr?

Běžně dodáváme i dveře na míru, které jsou v jiných šířkách a výškách, než uvádíme výše. Na tyto dveře vám rádi zpracujeme cenovou nabídku.

6. Vyberte orientaci dveří - pravé nebo levé
 

O otočných dveří (polodrážkových, bezfalcových a reverzních) vycházíme z předpokladu, že stojíme na straně, kam se otevírají dveře. Orientaci dveří zjistíme následovně:

  • Pravé dveře - panty jsou na pravé straně, dveře se lépe otevírají pravou rukou
  • Levé dveře - panty jsou na levé straně, dveře se lépe otevírají levou rukou

Bližší informace včetně ilustrace dveří a tipů, na co si dát pozor při výběru stranové orientace, najdete v článku jak poznat pravé a levé dveře.

 

×