Napište nám

POPTÁVKA

Průvodce výběrem kování

Jednoduchý průvodce vám usnadní výběr dveřního kování respektive kliky. Při rozhodování je třeba vzít v úvahu nejenom hledisko estetické, ale také praktické a vybírat tak, aby zvolený typ kliky korespondoval s použitím dveří i s prostory, v nichž budou instalovány (byt, kancelář, hotel, atd..).

Pokud si před koupí potřebujete kliku "osahat," doporučujeme navštívit naše prodejny, kde si můžete jednotlivé typy nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet, jak vám "padnou" do ruky.

Detail černé kování trigi hr Detail černé kování trigi r Detail kování v dekoru dveří
Detail kování Detail kování time h Detail kování normal h

1. Vyberte si typ dveřního kování z hlediska vzhledu (štítové, rozetové).
Oba typy jsou z hlediska funkčnosti totožné, liší se pouze designem.

Rozetové/ dělené kování Rozetové neboli dělené kování se skládá ze dvou dílů: samotné kliky a rozety pro zámek, která může mít kulatý (R), hranatý (R HR) nebo oválný tvar (R OV). Pro maximální designovou čistotu jsou montážní šroubky ukryté pod rozetami.  

Rozetové kování se dále dělí na rozetové kování na plastu a rozetové kování na kovu. Jde o rozlišení materiálu jádra, které tvoří základní funkční mechaniku. Na plastové konstrukci je opatřeno plastovým jádrem z tvrzeného plastu, na kovové konstrukci je dobrou volbou zejména pro frekventované prostory. 

U některých interiérových dveří, které nezbytně nutně nepotřebujeme zamykat, se uplatňuje řešení kování bez spodních rozet, kdy na dveřním křídle zůstává pouze klika. 
Štítové kování Štítové kování je takové, kde klika se zámkovou částí tvoří jeden celek, tzv. štít, který může být hranatý (HR), oválný (OV) či úzký (UŠ).

Před jeho koupí je nutné znát rozteč kování. U většiny typů štítového kování je montáž prováděna pomocí pohledově viditelných vrutů šroubovaných do plochy dveřního křídla.  Jedná se ale obvykle o cenově dostupnější typ s jednoduchou instalací.

2.  Zvolte si konkrétní model dveřního kování.

Nabídka kolekcí klik je velmi rozmanitá, jednotlivé modely se liší nejen tvarem a celkovým designem, ale i vnitřní konstrukcí a povrchovou úpravou.  Mějte na paměti, že u frekventovaných místností patří klika k velmi zatěžovaným prvkům interiéru, proto vybírejte nejen vhodnou vnitřní konstrukci, ale i kvalitní povrchovou úpravu, která je odolná proti mechanickému poškození.

U každého konkrétního modelu kování jsou na výběr povrchové úpravy, ve kterých je daný typ dostupný. Můžete vybírat z nerezu, matného niklu, mosazi či černého matného titanu.  Vybranou povrchovou úpravu si můžete vyfiltrovat v levé části webové stránky.

Nabídka na našich prodejnách je ještě širší než na webu. Neváhejte se na naše odborníky obrátit, společně nalezneme vhodné řešení pro každého.

Klika daria Klika slim tn-k Klika hammer Klika squelette
Klika DARIA Klika SLIM TN-K Klika HAMMER Klika SQUELETTE


3. Rozhodněte se pro typ zámku (BB, PZ, WC).

Interiérové dveře se osazují třemi typy zámků, které jsou označovány zkratkami BB, PZ, WC dle typu klíče. Stejné zkratky se používají pro rozetové i štítové kování.

BB - interiérové kování s otvorem pro dózický (pokojový) klíč BB - interiérové kování s otvorem pro dózický (pokojový) klíč
PZ - interiérové kování s otvorem pro vložkový zámek (FAB) PZ - interiérové kování s otvorem pro vložkový zámek (FAB), tzn. pro cylindrickou vložku s klíči
WC - interiérové kování bez otvoru na klíč WC - interiérové kování bez otvoru na klíč (se spodním čtyřhranem 6 x 6 mm) se používá pro vstup do koupelen nebo toalety. Z vnější strany je toto kování vždy opatřeno drážkou pro otevření pomocí plochého předmětu v případě nouze.

4.  V případě štítového kování určete rozteč.


Při výběru štítového kování je nutné určit rozteč v závislosti na rozteči dveří. Rozteč je vzdálenost mezi osou, kolem které se otáčí klika, a osou, kolem které se otáčí klíč v zámku (v milimetrech). Tato vzdálenost určuje rozestup kliky od otvoru pro klíč. Podle českých norem se u dveřního kování rozlišují tři typy roztečí: 72, 90, 92 mm. Rozteč 72 mm je nejběžnější roztečí interiérových dveří, rozteč 90 mm se využívá zejména u vchodových a speciálních dveří. Rozteč 92 mm se vyskytuje zřídka, většinou u bezpečnostního kování.

Pokud si pořizujete nové dveře, najdete údaj o rozteči, se kterou je konkrétní model dveří standartně dodáván, na detailu produktu ve spodní části stránky v záložce Popis. Podle této hodnoty uvedené u konkrétního modelu dveří pak můžete vybrat štítové kování. V ostatních případech (pokud chcete rozteč změřit na zadlabacím zámku nebo kování) vám pomůže jednoduchý návod

5. U provedení klika/koule určete orientaci kliky (pravá, levá)

Určení orientace kliky je důležité u některých typů kování, která mají z jedné strany kouli nebo madlo. Strannost se nejsnáze určuje podle jednoduchého pravidla: Při pohledu na dveře, kde je vidět klika, záleží, kam směřuje:

  • Zleva/doprava, tzn. klika je pravá (dveře otevíráte pravou rukou)
  • Zprava/doleva, tzn. klika je levá (dveře otevíráte levou rukou).

6. Neváhejte nás kontaktovat

Pokud máte vybráno nebo naopak potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit. Naši odborníci jsou tu pro vás nejen na prodejnách, ale můžete jim i zavolat nebo napsat.


Na závěr - netradiční kování pro neotřelé dveřní křídlo


Výše popsané dělení dveřního kování neplatí úplně přesně pro každé interiérové dveře, pro dovysvětlení uvádíme některé výjimky či inovace.

Speciální kování na celoskleněné křídlo   Celoskleněné dveřní křídlo je nutné opatřit speciálním kováním určeným právě pro tento typ dveří. Toto kování má specifickou stavbu, skládá se z těla zámku a kliky. Základní nabídka kování pro klasické dřevěné dveře není kompatibilní s těmi celoskleněnými. 
Miska zapuštěná do dveřního křídla u posuvných dveří Stejně tak posuvné dveře nelze opatřit běžnou klikou se střelkou. Pro jejich otevírání se využívají takzvané misky zapuštěné do dveřního křídla, případně designová madla. I takové dveře ale lze uzamykat díky speciálnímu setu s protiplechem pro zajištění zámku instalovaného buď na dorazovém hranolu pro dveře posuvné po zdi nebo v dělené zárubni pro dveře do pouzdra.
Margnetický zámek pro otočné dveře Inovativní řešení kování pro otočné dveře nabízí magnetický zámek. Ten funguje na základě vzájemného působení dvou magnetů. V otevřené poloze jím opatřené dveře nemají viditelnout střelku. To je nejen minimalisticky dokonalé, ale zároveň i funkční řešení. V momentě dovření dveří magnetická síla střelku vysune a zajistí tak dveře v uzavřené poloze. Pro otevření takových dveří stačí stisknout kliku. Dojde k zasunutí střelky do hrany dveří a ty je možné lehce otevřít. Ideální řešení pro bezfalcové či reverzní otevírání dveří.
Systém magnetic pro řadu slim Pro dokonale minimalistické řešení naší luxusní kolekce dveří SLIM nabízíme patentovaný systém Magnetic, který zajistí ovládání dveří pouze na základě magnetické síle. Obejde se jak bez kliky, tak i bez střelky a využívá pouze fyzikální síly mezi dvěma magnety umístěnými v dveřní zárubni a dveřním křídle. Takové dveře jsou opatřeny pouze madlem a pro jejich otevření stačí jemně zatlačit či přitáhnout k sobě.


Zkratky používané pro označení kování:

R - rozetové kování s kulatou rozetou
R HR - rozetové kování s hranatou rozetou
R OV - rozetové kování s oválnou rozetou

HR - štítové kování s hranatým štítem 
OV - štítové kování s oválným štítem
- štítové kování s úzkým štítem

PK - rozetové kování na plastové konstrukci
KK - rozetové kování na kovové konstrukci

kl/kl - kování v provedení klika/klika
kl/ko levá - kování v provedení klika/koule levá (u kování  klika/koule je nutné při objednávce určit orientaci kliky - levá, pravá)
kl/ko pravá - kování provedení klika/koule pravá (u kování  klika/koule je nutné při objednávce určit orientaci kliky - levá, pravá)

BB - kování s otvorem na obyčejný klíč (štítové i rozetové)
PZ (FAB) - kování s otvorem na cylindrickou vložku (štítové i rozetové)
WC - sada kování na toalety nebo koupelny (štítové i rozetové)

Výše uvedené zkratky najdete u jednotlivých variant kování v záložce Ceny, jejich vysvětlivky také v záložce Popis.



×