Napište nám

POPTÁVKA

Jak správně určit rozteč při výběru kování

U štítového kování je nutné správně určit rozteč. Rozteč je vzdálenost mezi osou, kolem které se otáčí klika, a osou, kolem které se otáčí klíč v zámku, to celé v milimetrech. Tato vzdálenost určuje rozestup kliky od otvoru pro klíč. Podle českých norem se u dveřního kování rozlišují tři typy roztečí 72, 90, 92 mm. Rozteč 72 mm je nejběžnější roztečí interiérových dveří, rozteč 90 mm se využívá zejména u vchodových a speciálních dveří. Rozteč 92 mm se vyskytuje zřídka většinou u bezpečnostního kování.

TIP: V naší nabídce interiérových dveří a speciálních dveří najdete údaj o rozteči, se kterou je konkrétní model dveří standardně dodáván, na detailu produktu ve spodní části stránky v záložce Popis . 

rozteč Určení rozteče DLE KLIKY
Měření rozteče podle kliky můžete použít například v případě, že se rozhodnete stávající dveřní kování vyměnit za nové. Zde je důležité pečlivě určit (dle nákresu) osy horní kliky a spodního otvoru pro klíč a poté změřit vzdálenost mezi nimi. Naměřená vzdálenost udává rozteč.
Rozteč je nutné určit pouze při pořizování štítového kování.
PZ  - kování s otvorem na cylindrickou vložku 
BB - kování s otvorem na obyčejný klíč 
WC - sada kování na toalety nebo koupelny  
rozteč  Určení rozteče DLE ZADLABACÍHO ZÁMKU
Měření podle zadlabacího zámku je přesnější metoda, pomocí které můžete rozteč definovat. Tato metoda měření přichází v úvahu v případě pořízení nových dveří, které ještě nebyly osazeny dveřním kováním. Na zadlabacím zámku označíme osu u otvoru pro kliku a osu u spodního otvoru pro klíč a změříme vzdálenost mezi těmito osami. Naměřená vzdálenost udává rozteč.
Rozteč je nutné určit pouze při pořizování štítového kování. 
×