Napište nám

POPTÁVKA

Průvodce výběrem zárubní

Při výběru nových interiérových dveří nezapomeňte také na zárubeň - nové dveře si ji zaslouží! Zárubně tvoří funkční součást dveřního kompletu a ty správně zvolené zároveň i pozdvihnou estetickou úroveň interiéru. 

Interiérové dveře se zárubní z masivu v lazuře v tmavém odstínu Interiérové dveře se zárubní ve stejném dekoru dub sonoma Dveřní otvor se zárubní v bílém laku

1. Rozhodněte se pro konkrétní typ zárubně.

Typ zárubně se zčásti odvíjí od zvolených dveří, z části od okolností vašeho interiéru (máte novostavbu, rekonstruujete byt nebo potřebujete zrenovovat původní zárubně, ... ). Pro běžné interiérové dveře se obvykle používá klasická obložková zárubeň, pokud již v interiéru máte ocelové zárubně, nabízíme variantu OKZ pro proměnu bez bourání. Další informace včetně cen naleznete v oddělení obložkové zárubně a systémy.

Spoj obložkové zárubně na pokos
spoj obložkové zárubně "na pokos" (pod úhlem 45°)

Obložková polodrážková zárubeň je nejpoužívanějším typem zárubně. Používá se pro falcové dveře, které po zavření typicky přečnívají přes zárubeň přibližně 13mm do prostoru, kam se otevírají. Nejběžnější varianta je tzv. spoj na pokos. V nabídce máme i moderní obměnu - polodrážkovou zárubeň vertikal, tedy se spojem tzv. na tupo. Pro dveře z masivu nabízíme masivní zárubeň, pro ty dýhované je v prodeji zárubeň z dýhy.

Spoj obložkové zárubně na tupo spoj obložkové zárubně "na tupo" (pod úhlem 90°)

Obklad původní kovové zárubně bez bourání

OKZ neboli obklad kovové zárubně je určen pro obložení stávajících ocelových zárubní bez nutnosti jejich vybourání. Ukryje standardní kovovou zárubeň, pro klasickou panelákovou s takzvaným "nosem" slouží OKZ v šířce 85 mm. Nehezkou ocelovou zárubeň lze zakrýt i u vchodových dveří částečným OKZ tak, aby zevnitř pohledově ladila s interiérem a zvenku plnila svou bezpečnostní funkci.


Speciální dveře si žádají speciální obložkovou zárubeň

Některé typy dveří je možné instalovat pouze do zvláštních zárubní přímo určených pro takové dveře. Tyto zárubně mají specifickou konstrukci, která například u protipožárních dveří pomáhá zajistit technické vlastnosti dveřního kompletu. U těch designových umožňuje nevšední konstrukce moderní upevnění dveřního křídla přímo do zárubně.

Protipožární zárubeň

Protipožární zárubeň je speciálně konstruovaný typ zárubně, který na první pohled vypadá jako klasická obložková zárubeň. Liší se ale vnitřní konstrukcí a závěsy tak, aby v kombinaci s protipožárními dveřmi fungovala jako požární uzávěr.

Zárubeň pro bezfalcové dveře

Zárubeň pro bezfalcové dveře je určena pro dveře bez polodrážky, dveřní křídlo je tak zapuštěno hlouběji do zárubně a tvoří s ní jednu rovinu. Je osazena skrytými seřiditelnými panty a vystupuje přibližně 16 mm do prostoru.

Vybírat můžete z obložkových zárubní nebo obložkových zárubní vertikal s doplatkem za úpravu pro bezfalcové dveře.

Zárubeň pro reverzní dveře

Zárubeň pro reverzní dveře, které se otevírají v opačném směru tzn. do zárubně. Jedná se o doplněk k bezfalcovým dveřím, pokud je nutné sladit všechna dveřní křídla ve stejném prostoru do jedné roviny i přesto, že jsou opačně orientované. Tato zárubeň je opatřena speciálními panty a vystupuje přibližně 12 mm do prostoru.

Vybírat můžete z obložkových zárubní nebo obložkových zárubní vertikal s doplatkem za úpravu pro reverzní dveře.

Slepá zárubeň pro posuvné dveře

Slepá zárubeň slouží pro ohraničení stavebního otvoru, dovnitř kterého nebudeme instalovat dveřní křídlo. V kombinaci s garnýží se používá pro obložení průchodu u dveří posuvných po zdi. Není opatřena panty ani protiplechem pro zámek. Stejně jako u obložkové zárubně je možný výběr spoje "na pokos" či ve variantě vertikal neboli "na tupo." Slepou zárubeň je možné vyrobit i jako OKZ (obklad původní kovové zárubně).

Zárubeň pro celoskleněné dveře

Zárubeň pro celoskleněné dveře je konstruovaná tak, aby umožnila instalaci celoskleněného dveřního křídla, které je výrazně těžší než běžné dřevěné dveře. Je také osazena speciálními panty i protiplechem uzpůsobenými právě pro tento typ dveří.


Vybírat můžete z obložkových zárubní nebo obložkových zárubní vertikal s doplatkem za úpravu pro celoskleněné dveře.

Dělená zárubeň sloužící pro posuvné dveře do pouzdra

Dělená zárubeň slouží pro posuvné dveře zasouvající se do obložkového stavebního pouzdra. Jedná se o speciální slepou obložkovou zárubeň, která v horní části kryje kolejnici posuvného systému, do které je zavěšeno dveřní křídlo.

Vybírat můžete z obložkových zárubní nebo obložkových zárubní vertikal s doplatkem za úpravu pro dveře do pouzdra.

Bezobložková zárubeň pro dokonale minimalistický interiér

Skrytá zárubeň

Skrytá zárubeň je ukryta uvnitř dveřního průchodu, který tak zůstává bez viditelného ohraničení. Jedná se o hliníkovou zárubeň instalovanou ve zdi, přičemž omítka je dotažena až na hranu integrované zárubně. Dveře instalované v tomto typu zárubně jsou tak v jedné linii se zdí a téměř s ní splývají. Neviditelnou zárubeň je možné osadit bezfalcovými dveřmi i dveřmi s reverzním otevíráním. Maximálně minimalistické řešení!


2. Zvolte si vhodnou povrchovou úpravu a dekor

Obložkové typy zárubní se vyrábějí ve stejně rozmanité nabídce dekorů a povrchů jako dveřní křídla. Obvykle se volí povrch i dekor zárubně shodný s tím na dveřním křídle. Zde je důležité se vyvarovat kombinování různých povrchových úprav i když se stejným názvem dekoru. Například dekor DUB v povrchu kašír není barevně shodný s dekorem DUB v povrchu PVC fólie. Pokud toužíte po dokonalém sladění volte stejnou povrchovou úpravu i dekor. Moderního designu lze dosáhnout i volbou zárubně v kontrastním odstínu.

Interiérové dveře a zárubeň ve stejném dekoru Interiérové dveře v atypickém dekoru s bílými zárubněmi Interiérové dveře dub sonoma s bílými zárubněmi


3. Neváhejte nás kontaktovat 

Pokud jste si vybrali celý dveřní komplet, dveřní křídlo či jen zárubeň, ozvěte se nám, rádi pro vás vypracujeme cenovou nabídku. Můžete zaslat zcela nezávaznou poptávku, na kterou rychle zareagujeme, případně navštivte některou z našich prodejen. Máte nějaké dotazy nebo vám chybí další informace o produktu? I v takovém případě se na nás můžete obrátit. Zavolejte nám nebo napište, naši odborníci jsou tu pro vás!

×