Napište nám

POPTÁVKA

Průvodce výběrem posuvných dveří

Rozhodli jste se posouvat? Blahopřejeme, posuvné dveře jsou moderním estetickým, ale i účelným prvkem. Teď již jen vybrat, pro který systém se rozhodnout a jaké konkrétní dveře zvolit. A s tím vám pomůže náš průvodce:

posuv posuvne prosklene

1. Sofiina volba - posuvný systém! 

Na výběr máte ze dvou základních variant. Rozhoduje nejen v jaké fázi stavby se nacházíte, nebo do jak rozsáhlé rekonstrukce se chcete pustit, ale i prostor v okolí budoucího dveřního křídla.

  • Posuvné dveře na zeď

Největší výhodou tohoto systému je univerzální použití a snadná instalace, neboť nevyžaduje speciální úpravy stavebního otvoru. A navíc je možné jej instalovat do již hotového interiéru. Dveře se pohybují v kolejnici umístěné v garnýži na zdi. Pro jejich otevření je ale nezbytný dostatek prostoru na jedné z přilehlých stěn. Pozornost je třeba věnovat umístění vypínačů, tak aby byly dobře přístupné a zároveň neomezovaly posun dveřního křídla. Další informace nabídne článek o posuvných dveřích na zeď.

Na co nezapomenout: V případě sádrokartonových příček je nezbytně nutné umístit nad stavební otvor zesílený profil pro montáž kolejnice a garnýže. Posuvné dveře, i přes to, že jsou opatřeny kartáčky pro lepší izolaci, nejsou nejlepší volbou do interiérů, které vyžadují zvýšenou tepelnou i zvukovou izolaci – v takovém případě radíme sáhnout raději pro klasických otočných dveřích.

  • Posuvné dveře do pouzdra

Jedná se o nejdokonalejší řešení úspory místa. Dveřní křídlo je v otevřeném stavu ukryto ve stavebním pouzdře. Jeho zazdění do příčky nebo instalaci do SDK stěny je ale nezbytné naplánovat již ve fázi hrubé stavby. V opačném případě, například pokud se pro něj rozhodnete během rekonstrukce, vyžaduje jeho instalace výraznou přestavbu celé příčky. Doplňující údaje naleznete v textu o posuvných dveřích do pouzdra

Na co nezapomenout: U zděné příčky je nutné stavební otvor (od dveřního otvoru přes celé stavební pouzdro) opatřit překladem – stavební pouzdro není schopné nést zatížení.

2.  Zaostřeno na konkrétní model.

Své posuvné dveře, ať už na zeď či do pouzdra, můžete vybírat z celé naší kolekce interiérových dveří. Volit můžete nejen designový vzhled, ale i variabilní povrchy dveří s různou mírou odolnosti a s nimi související výrazné či neutrální dekory. Na výběr je i z více možností vnitřní výplní dveří.

TIP: Drobné omezení při výběru modelu dveří může způsobit tloušťka dokončené příčky. V případě, že bude příliš malá a bude nutné použít úzké stavební pouzdro, nedoporučujeme vybírat dveřní křídla s výraznými rámečky, ty by mohly způsobit, že nebude možné dveře do pouzdra zasunout. Naopak právě úzké pouzdro je vhodné pro celoskleněné dveře. Klasické pouzdro do příčky o síle 125 mm a více je vhodné pro všechny modely našich dveří.

3. I výběr stavebního pouzdra či garnýže si zaslouží vaši pozornost.

  • Posuvné dveře na zeď - garnýž

Posuvné dveře na zeď jsou zavěšené v kolejnici, která je ukrytá v garnýži. Její dekor se obvykle odvíjí od toho na dveřích a zárubních, ale je ale možné zvolit i kontrastní variantu. Obvykle se ve stejném odstínu instaluje i dorazový hranol.

Na výběr je i moderní varianta ALU posuvného systému, který vyniká minimalistickým designem i dokonalým provedením ve všech detailech. V takovém případě zůstává průchozí otvor bez zárubně a bez prahu.

  • Posuvné dveře do pouzdra 

Jedny či více - nejdříve vybíráme dle počtu dveří: 
Jiné pouzdro potřebují ty jednokřídlé, pro dvoukřídlé se využívá sestava dvou pouzder spojených vodící lištou, speciální pouzdra umožňují ukrytí i více dveřních křídel. 

Poté přihlédneme k typu příčky, do které pouzdro umístíme: 

Většina pouzder je vyráběna v obou typech, tedy jak pro instalaci do zděné příčky, tak do sádrokartonu. Jejich záměna není možná a je potřeba si vše dobře rozmyslet a typ příčky znát ještě před objednávkou stavebního pouzdra. Pouzdra do zděné příčky jsou opatřena armovací sítí pro nanesení omítky. Konstrukce pouzdra do SDK sestává z profilů podobným těm pro sádrokartonovou příčku, proto, aby její instalace do SDK rastrů byla co nejsnadnější. Při objednání pouzdra je nutné vědět i tloušťku budoucí příčky.

Nakonec přichází designová rozhodnutí:

Nejčastěji využívanými typy pouzder jsou ta, která jsou určená pro instalaci do obložkových zárubní. Současný minimalistický trend ale upřednostňuje ničím nerušené linie, a proto jsou využívány i bezobložkové typy pouzder, které jsou schopné vytvořit pevnou hranu průchozího otvoru bez nutnosti ochrany obložkou. Široká nabídka pouzder umožňuje i zarovnání obložky do roviny se zdí nebo její nahrazení designově čistým hliníkovým rámečkem.

Pro pomoc při výběru pouzdra nás neváhejte kontaktovat.

4. I posuvné dveře někdy potřebují zárubeň. 

  • Posuvné dveře na zeď 

Tento typ dveří se nebude instalovat přímo do stavebního otvoru, proto se při jeho volbě může, ale nemusí, použít takzvaná slepá zárubeň, která ohraničí průchod. Slepá neboli průchozí zárubeň je typ obložení stavebního otvoru, které není opatřeno závěsy, těsněním ani protiplechem pro zámek. Povrchy i dekory k výběru jsou shodné s těmi na dveřní křídla.

V případě, že dveřní průchod ohraničují původní ocelové zárubně, je možné využít tzv. OKZ neboli obložku kovové zárubně a bez bourání tak vyřešit renovaci celého průchodu.

Více o možnostech zárubní v oddělení zárubně a systémy.

TIP: Pro uzamknutí posuvných dveří na zeď slouží dorazový hranol, obvykle ve stejném dekoru jako zárubeň a garnýž, který lze opatřit protiplechem pro zajištění zámku. Zámek funguje na principu háku, který se do protiplechu zaklesne.

  • Posuvné dveře do pouzdra 

I zde plní zárubeň zejména designovou funkci, protože vlastní dveřní křídlo není upevněno panty na zárubni, ale pohybuje se v kolejnici uvnitř pouzdra. Obložková zárubeň tak obkládá stavební otvor a jeho horní část kryje posuvný systém. Tyto dveře jdou uzamykat pomocí speciální sady pro posuvné dveře. Zámek funguje na principu háku, který se zaklesne do protiplechu. Posuvné dveře nemají kliku, proto nemohou být opatřeny klasickým zámkem se střelkou.

TIP: Jaké zárubně nakonec budete potřebovat vyplývá i z výběru konkrétního stavebního pouzdra. 

5. Bez kování by to nešlo!

Pro posuvné dveře se používají místo kliky takzvané misky, které jsou do dveří zapuštěné, aby nepřekážely při jejich otevírání, případně madla. I zde je nabídka rozmanitá, od různých povrchových úprav, přes oválné či hranaté tvary, až po designové detaily v podobě vložené výplně dle přání zákazníka.  Podívejte se na základní přehled kování pro posuvné dveře, pro širší nabídku nás neváhejte kontaktovat.

miska madlo

A teď již zbývá jen zaslat nezávaznou poptávku na vybraný model dveří a my Vám rádi zpracujeme cenovou nabídku. Samozřejmě jsme tu pro Vás i v případě jakýkoliv dotazů, napište nám a my se Vám ozveme.

×