Napište nám

POPTÁVKA

Průvodce výběrem posuvných dveří

Všimli jste si, kolik prostoru při otevírání zabírají klasické otočné dveře? Průměrně je to 0,6 m(dle šířky dveří), přitom v menších bytech většinou bojujeme s každým centimetrem. A právě s tím vám pomůže posuvné provedení dveří.  Posuvné dveře na zeď zabírají pouze 0,1 m² prostoru interiéru, ty zasouvací do pouzdra pak prakticky žádný.

Interiérové posuvné dveře v kombinaci s otočnými posuvné dveře SLIM 01 a jejich otočná varianta

Kam jsou posuvné dveře ideálním řešením?

Do úzkých chodeb, předsíní, spíží nebo šaten, ale i na WC, prostě všude tam, kde pomohou s úsporou místa. Ideální jsou ale i do místností, ve kterých máme dveře většinu času otevřené - typicky mezi kuchyní a obývacím pokojem. Místnosti s nimi snadno propojíte, aniž by dveřní křídlo jakkoli překáželo.

Podle čeho posuvné dveře vybírat?

Pro již zařízené interiéry jsou vhodnou volbou posuvné dveře na zeď, protože nevyžadují náročné stavební úpravy. Jsou upevněné v kolejnici ukryté v garnýži, která je ukotvená ve zdi nad dveřním otvorem. Plynulý posuv dveří zajišťují speciálními pojezdy, přímočarý pohyb dveřního křídla pak obstarává vodící trn. Máte v bytě původní ocelové zárubně a nechcete je bourat? I pro vás máme řešení v podobě speciálního obkladu kovové zárubně určeného pro kombinaci s posuvnými dveřmi. 

posuvné dveře na zeď posuvné dveře SLIM 01 a jejich otočná varianta

Na co nezapomenout: Budete potřebovat volný prostor na zdi, po které se bude dveřní křídlo posouvat. Proto věnujte pozornost umístění vypínačů a poliček. V případě sádrokartonových příček je navíc nezbytně nutné umístit nad stavební otvor zesílený profil pro montáž kolejnice a garnýže.  

Jsou nejdokonalejším řešením úspory místa. Dveřní křídlo je v otevřeném stavu ukryto ve stavebním pouzdře. Jeho zazdění do příčky nebo instalaci do SDK stěny je ale nezbytné naplánovat již ve fázi hrubé stavby. V opačném případě, například pokud se pro něj rozhodnete během rekonstrukce, vyžaduje jeho instalace výraznou přestavbu celé příčky. Navíc konstrukce stavebního pouzdra nemá nosnou funkci, a proto nad ním musí být v celé šířce nosný překlad. 

posuvné dveře do pouzdra posuvné dveře SLIM 01 a jejich otočná varianta

 A co ještě dodat?

Praktickou výhodou je uzamykatelnost obou variant posuvných dveří. Tu u posuvných dveří na zeď zajišťuje hákový zámek a zárubeň s dorazovým hranolem opatřená protiplechem, do kterého se zámek jednokřídlých dveří zaklesne. U dvoukřídlých dveří se jedno křídlo uzamyká do druhého. Na stejném principu funguje uzamykání i dveří do pouzdra, avšak dorazový hranol v tomto případě nahrazuje dělená zárubeň.

Pokud dveře zamykat nepotřebujete, můžete využít moderní bezobložkovou variantu. V takovém případě se posuvné dveře na zeď osazují nad začištěný stavební otvor, pro ty zasouvací do pouzdra existuje jeho speciální bezobložková varianta. Pokud pořád ještě nevíte, jak se rozhodnout, další informace ve článku Jak si vybrat posuvné dveře? 

Máte dotazy? Kontaktujte nás telefonicky, napište na naši emailovou adresu, nebo nás navštivte na kterékoliv z našich prodejen, a ptejte se. Dotazy zodpovíme a nabídneme vám vhodné řešení. 

×