Napište nám

POPTÁVKA

Charakteristika povrchů dveří

V jakém povrchu pořídit interiérové dveře a zárubně? I přesto, že je vzhled a design tím prvním, co vás u dveří (a zárubní) zaujme, vyplatí se vybírat i podle dalších vlastností a nezapomenout také na praktičnost z pohledu každodenního užívání. Dalším krokem by proto měl být výběr vhodné povrchové úpravy neboli povrchu dveřního křídla. Při jeho výběru je potřeba vzít v úvahu, v jakém prostoru budou dveře používány. Jednotlivé povrchové úpravy se liší nejenom vzhledem a strukturou materiálu, ale také odolností proti mechanickému poškození.


FÓLIE

Kašírované

Dveře kašírované jsou opatřeny kašírovací fólií. Jedná se o povrchový materiál s dekory dřeva, nebo v bílé barvě, vhodný pro interiér bez zvýšené zátěže. Předností je příznivá cena.

CPL
laminované

Laminované dveře vyhoví i náročnějšímu provozu. Jsou praktické nejen z hlediska mechanické odolnosti, ale předností je i stálost barev a snadná údržba. Dostupné v barvách i dřevodekorech.
Některé dřevodekory mají 3D strukturu, která imituje dřevo jemným rýhováním.

Polypropylen

Dveře opatřené povrchem z polypropylenové fólie se vyznačují dobrými estetickými vlastnostmi a odolností proti oděru. Dekory označené 3D mají trojrozměrný strukturovaný povrch s plastickým reliéfem.

PVC fólie

PVC fólie se používá pouze pro dveře profilované. Tento povrch dokáže totiž dokonale zdůraznit výrazné profilování dveří a vyznačuje se vysokou odolností a snadnou údržbou.

Soft CPL

Soft CPL je povrchový materiál, který se používá u dveří s rámovou konstrukcí. Jedná se o povrch s kresbou dřeva s odolností proti oděru, poškrábání a vyblednutí.
Soft CPL je obchodní označení. Nejedná se o postup výroby povrchového materiálu.


LAK

Lakované RAL

Lakované dveře patří ke klasice, kdy je dveřní křídlo opatřeno nástřikem v různých barevných odstínech ze stupnice RAL. Na výběr je nástřik vodou ředitelnými barvami nebo mechanicky odolnějšími polyuretanovými laky (PUR) s vyšší pořizovací cenou.

EBC lakované

Vysoce odolný bílý lakovaný povrch je vytvrzený pomocí elektronového paprsku a polymerizací hmot na bázi akrylátu. Oproti jiným typům lakování zaručuje EBC technologie 100% vytvrzení laku. Dokonale hladký povrch bez pórů a textury je vysoce odolný proti poškrábání a stálobarevný.

Lakované PÓR

Jedná se o povrchovou úpravu dveří nástřikem. Povrch není hladký, ale zachovává v sobě strukturu dřevních vláken. Na výběr je bílá barva nebo různé odstíny ze stupnice RAL. Tato povrchová úprava se používá pouze pro dveře profilované.


HPL

Vysokotlaký laminát - HPL

Jedná se o kompozitní materiál tvořící několik vrstev, které jsou impregnovány pryskyřicí. Vyrábí se lisováním při vysokých teplotách a tlaku. Díky této technologii výroby jsou HPL dveře vysoce odolné proti oděru a snadno omyvatelné. Tyto vlastnosti předurčují dveřím dlouhou životnost a jsou tedy ideální v interiérech se středním a vysokým zatížením (veřejně prospěšné objekty, školy, atd.)


DÝHA

Dýhovaný povrch

Dveře s dýhovaným povrchem vyhoví zejména milovníkům přírodních materiálů. Jejich krása spočívá v jedinečnosti každého kusu. Dýha je tenký plát masivního dřeva, který je stejně jako dřevina barevně nestálý. Barvy se mohou postupem času měnit v závislosti na dopadajícím světle.


MASIV

Masivní dřevo

Masivní dřevo vytváří díky přírodnímu materiálu zdravé a příjemné vnitřní klima. Působí přirozeně a luxusně. Nevýhodou je ovšem barevná nestálost, tento materiál během času pracuje a v závislosti na dopadajícím světle a jeho intenzitě mění barvu.

Obrázky povrchů jsou pouze ilustrační.

×