Napište nám

POPTÁVKA

Na co si dát pozor při výběru bezpečnostních dveří

Základní charakteristikou bezpečnostních dveří je zařazení do bezpečnostní třídy. Proto se při jejich výběru vyplatí obrátit na odborníky a ptát se na stupeň zabezpečení dle normy ENV 1627. Bezpečnostní třída definuje stupeň odolnosti dveří proti násilným pokusům vniknutí. Bezpečnostní třídy se dělí podle použitých nástrojů a času potřebného k překonání zábrany. Klasifikováno je šest tříd, přičemž platí, že čím je číslo vyšší, tím vyšší stupeň ochrany dveře poskytují. Bezpečnostní dveře 2. a 3. třídy představují dveře schopné velmi dobře ochránit soukromý majetek. Bezpečnostní dveře ve 4. třídě se používají především v archivech a bankách. Dveře v  5. a 6. třídě svým charakterem spadají spíše do skupiny trezorových dveří, které se používají na muniční sklady, pro armádní účely apod.

Jednoznačně s certifikátem
Zabezpečovací prvky určují, jaké „namáhání“ bezpečnostní dveře vydrží, tak také výši pojistného a míru pojistného plnění. Proto je dobré zjistit si informace o potřebné míře zabezpečení domu nebo bytu ve vztahu k pojistným podmínkám. Pokud nedodržíte bezpečnostní třídu vyžadovanou konkrétní pojišťovnou, pojišťovna vám v případě vloupání nemusí poskytnout plnou náhradu. Přestože každá pojišťovna požaduje jiný stupeň zabezpečení při určování výše pojistky a hodnoty pojištěných věcí, všechny pojišťovny požadují dveře certifikované. Certifikace výrobku pro vás znamená záruku splnění všech vlastností výrobku, které byly u vzorového kusu prověřeny fyzickými zkouškami. Při nákupu bezpečnostních dveří musíte obdržet platné certifikáty.

Bezpečnostní prvky a spolehlivé fungování dveří
Bezpečnostní dveře musí být funkční, účinné, vyrobené z prověřených materiálů s dlouhou životností. Odolnost, tedy bezpečnostní třída, vychází z konstrukčního know-how výrobce, kvality použitých materiálů a výrobního procesu. Základ bezpečnostních dveří by měl tvořit pevný rám z tvrdého dřeva nebo kovu s bezpečnostní výplní z různých materiálů v závislosti  na konkrétním výrobci. Kvalitní konstrukce v kombinaci s aktivními a pasivními čepy tvoří štít proti násilnému vniknutí. Čepy (někteří výrobci je nazývají trny nebo body) zabraňují vysazení dveří ze závěsů, vypáčení a vytlačení ze zárubně. Záleží také na jejich umístění, nejvhodnější je umístění těsně pod nadpražím a těsně nad podlahou. Pasivní čepy jsou umístěné na pantové straně. Jsou nepohyblivé a zabraňují vysazení dveří už při pouhém zavření. Naopak aktivní čepy jsou vysouvatelné a ovládají se otočením klíče. Také závěsy musí být v souladu s bezpečnostními parametry, pro bezpečnostní dveře se používají bezpečnostní závěsy se zesíleným hřbetem proti vysazení.

Nezapomeňte na bezpečnostní zárubně, kování a kvalitní zámkovou vložku
Bezpečnostní dveře obvykle samy o sobě nestačí. Je mnohem lepší ochranu pojmout komplexně  a zároveň investovat i do bezpečnostních zárubní. V každém případě, pokud jsou bezpečnostní dveře osazeny do stávající kovové zárubně, nutností je provést určitá opatření jako například zabetonování do stěn a podlahy dle platných předpisů. Nutná je také kontrola rovinnosti a pevnosti stávajících zárubní a závěsů, což by měl posoudit odborník. Bezpečnostní dveře 3. třídy jsou již většinou dodávány v kompletu se speciální bezpečnostní zárubní.
Také zámková vložka by měla splňovat bezpečnostní kritéria. Lidé často chybují, když pořizují k novým bezpečnostním dveřím levné zámkové vložky. Volbu je nutné přizpůsobit bezpečnostní třídě vybraných dveří - zvolit si stejnou nebo ještě lépe vyšší bezpečnostní třídu deklarovanou u bezpečnostních dveří. Ideální je kombinace s bezpečnostním kováním s překrytím zámkové vložky. Překrytí chrání zámkovou vložku proti odvrtání a vylomení.  Navíc doporučuji přidat i další zabezpečovací doplňky, například panoramatické kukátko a řetízek.

Protipožární úprava působí jako bariéra šíření požáru
Bezpečnostní dveře se vyrábějí také v kombinaci s protipožárním provedením. Mohou tedy disponovat protipožární odolností, kterou zajišťuje jak speciální protipožární výplň, tak protipožární páska.

Moderní bezpečnostní dveře musí splňovat nejpřísnější technická kritéria a navíc mohou být i vkusnou součástí interiéru. Je možné vzhledově je sladit s ostatními interiérovými dveřmi v bytě nebo domě.  Co se týče montáže certifikovaných bezpečnostních dveří, ideálně by ji měl provádět výrobce nebo certifikované montážní firmy.

×