Napište nám

POPTÁVKA

Jaké zvolit vstupní dveře do bytu?

Vstupní dveře představují nejen první kontakt s vaším domovem, ale také první ochranný val. Jsou vaší vizitkou a zároveň mohou ochránit před ohněm, hlukem i před zlodějem - záleží na tom, které speciální vlastnosti si vyberete, případně jaké další dveřní doplňky zvolíte. Jejich výběru proto věnujte dostatečnou pozornost.
 

PROTIPOŽÁRNÍ DVEŘE mají speciální konstrukci, která zabraňuje rychlému šířené ohně a tepelného toku. Jejich úkolem je v případě požáru zabránit rozšíření plamenů do celého objektu a poskytnout čas potřebný k případné evakuaci. Takové dveře jsou dle platných norem označované EI30 (EW30), což znamená, že při požáru odolávají ohni 30  minut. Podle zákona musí mít protipožární dveře kromě štítku s označením také svůj rodný list, tzn. protokol o montáži a kontrole provozuschopnosti požárního uzávěru. Ve veřejných prostorech a provozovnách navíc protipožární dveře podléhají každoroční povinné kontrole, kterou vykonávají odborně způsobilé osoby.

Do protipožárních dveří je možné instalovat zámek s takzvanou panikovou funkcí, která v případě nebezpečí umožňuje otevření uzamčených dveří zevnitř bytu bez použití klíčů. Díky panikovému kování otevřete dveře zevnitř v každé poloze zámku. Účelem je umožnit bezpečný a rychlý únik osob, například v případě požáru. Ve veřejných prostorech se použití panikového kování řídí platnou normou, která definuje, v jakých případech je nutné použít příčné panikové kování (tzv. hrazdu) a kdy postačí paniková klika.


PROTIHLUKOVÉ DVEŘE 
(neboli zvukově izolační dveře) mají speciální výplň, díky které zůstává nepříjemný hluk a ruch na chodbě za dveřmi do vašeho bytu. U těchto dveří je testován průchod zvuku a jsou označeny počtem decibelů, které pohltí. „Normovaný zvukově izolační útlum pro bytové prostory je 32 dB, ale v naší nabídce najdete i dveře s vyšším útlumem. K dosažení požadovaného zvukového útlumu by měly být dveře osazeny do těsněné kovové nebo obložkové zárubně a opatřeny pevným nebo padacím prahem,“ říká L. Kozubík. Padací lišta nebo také padací práh je zabudovaný do spodní hrany dveří. Při dovření dveří tato lišta vyjede z drážky a dosedne na podlahu pod dveřmi, čímž utěsní prostor mezi dveřmi a podlahou.  Také je třeba počítat s tím, že při osazení do kovové zárubně se zvukový útlum snižuje o zhruba 1-2 dB. 

PROTIHLUKOVÉ PROTIPOŽÁRNÍ DVEŘE vás ochrání před hlukem i ohněm zároveň. Jedná se o dveře PLNÉ HLADKÉ, které si můžete pořídit i v dvoudekorovém provedení. Z vnější strany si můžete zvolit dekor, který dobře splyne s ostatními dveřmi ve společných prostorech, a uvnitř si zvolíte například stejný dekor, jaký mají vaše interiérové dveře. Co se týká povrchové úpravy, protihlukové protipožární dveře dodáváme v povrchové úpravě CPL. V případě, že si zvolíte dveře protipožární nebo protihlukové jsou na výběr všechny povrchové úpravy, i zde však doporučujeme zvolit mechanicky odolné CPL lamino.


BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE, které slouží jako vstupní do bytu, odpovídají  2. nebo 3. bezpečnostní třídě. Základ takových dveří tvoří pevný rám s bezpečnostní výplní a v zárubni jsou jištěny kombinací aktivních a pasivních čepů. Zabezpečovací prvky určují, jaké „namáhání“ bezpečnostní dveře vydrží, ale také výši pojistného a míru pojistného plnění. Proto je dobré zjistit si informace o potřebné míře zabezpečení domu nebo bytu ve vztahu k pojistným podmínkám. Pokud nedodržíte bezpečnostní třídu vyžadovanou konkrétní pojišťovnou, pojišťovna vám v případě vloupání nemusí poskytnout plnou náhradu. Přestože každá pojišťovna požaduje jiný stupeň zabezpečení při určování výše pojistky a hodnoty pojištěných věcí, všechny pojišťovny požadují dveře certifikované. Certifikace výrobku pro vás znamená záruku splnění všech vlastností výrobku, které byly u vzorového kusu prověřeny fyzickými zkouškami, což zaručí platné certifikáty.

Bezpečnostní dveře obvykle samy o sobě nestačí. Je mnohem lepší ochranu pojmout komplexně  a zároveň investovat i do bezpečnostních zárubní. V každém případě, pokud jsou bezpečnostní dveře osazeny do stávající kovové zárubně, nutností je provést určitá opatření jako například zabetonování do stěn a podlahy dle platných předpisů. Nutná je také kontrola rovinnosti a pevnosti stávajících zárubní a závěsů, což by měl posoudit odborník. 

Bezpečnostní kritéria by měla splňovat také zámková vložka. Výběr je nutné přizpůsobit bezpečnostní třídě vybraných dveří - zvolit si stejnou nebo ještě lépe vyšší bezpečnostní třídu deklarovanou u bezpečnostních dveří. Ideální je kombinace s bezpečnostním kováním s překrytím zámkové vložky, které chrání zámkovou vložku proti odvrtání a vylomení. Bezpečnostní dveře se většinou vyrábějí v kombinaci s protipožárním odolností, kterou zajišťuje jak speciální protipožární výplň, tak protipožární páska.

Vstupní dveře do bytu spadají do kategorie interérových dveří - nejsou vhodné pro instalaci v exteriéru, takže nemohou být použity jako vchodové dveře, dveře na terasu, nekrytou verandu apod. 

×