Napište nám

POPTÁVKA

Jakým způsobem zkracovat dveře a jak se provádí zužování


Pokud vybíráte dveře do původních kovových zárubní, měli byste vědět, že poměrně častým neduhem bývá deformace kovových zárubní, a nebo různé odchylky způsobené chybným usazením. Mnohé z nich jsou nepatrné, takže je pouhým okem nezjistíte, ale při osazování dveřního křídla mohou způsobit problémy. Řešení je jednoduché, pokud odborníci provedou zaměření původních kovových zárubní, jsou při případném zjištění odchylek schopni vám dveřní křídlo standardních rozměrů před expedicí upravit (samozřejmě pouze v některých případech a do určité míry tolerance).  


Pokud dveře už máte doma a do původní kovové zárubně nepasují, poradíme vám, jak je upravit.


ZKRACOVÁNÍ INTERIÉROVÝCH DVEŘÍ

Jakým způsobem dveře zkracovat? Zkrácení dveří v menším rozsahu zvládne i zručný kutil. Nejpoužívanější typ interiérových dveří, tedy dveře polodrážkové, je vhodnější zkracovat zespodu. Nebudete totiž muset dodatečně vytvářet na dveřích polodrážku (neboli falc). Pokud se jedná o zkracování dveří se sendvičovou konstrukcí do 1,5 cm, je možné o tento rozměr seříznout spodní část, kde je rám z MDF (nebo masivní dřevo). Při zkrácení o více než 1,5 cm je nutné nejprve celou spodní část rámu odříznout. Poté se na spodní hranu dveří vklíží nový hranolek, který vytvoří obvodový rám dveří. Pokud provedete zkrácení tímto způsobem, zůstane tvarová stálost dveří zachována.

Kdy je nutné zkracovat dveře úpravou shora? A jak? Typickým příkladem je situace, kdy  dveře při zavírání drhnou o horní část (tzv. nadpraží) původní kovové zárubně. Důvodem bývá nejčastěji nepravoúhlá zárubeň nebo prohnuté nadpraží původní kovové zárubně. Řešením je zkrácení dveří úpravou shora - v tomto případě v rozsahu do 1 cm. Zkrácení polodrážkových dveří úpravou shora je technicky i časově náročnější, protože je nutné vytvořit na dveřích dodatečně polodrážku (neboli falc). Pokud zkracujme dveře maximálně o 1 cm, seřízneme nejdříve horní rám o požadovaný rozměr. Na dveřích vytvoříme falc a upravenou část olepíme hranovací páskou.
Pokud je v ostatních případech nutné větší zakrácení, musí se horní část rámu odříznout. Na horní hranu dveří se vklíží nový hranolek, který vytvoří obvodový rám dveří. Na dveřích se vytvoří falc a upravená horní část se olepí hranovací páskou. Tímto způsobem zůstane zachována tvarová stálost dveří.

  • TIP: Pokud dveře pouze lehce drhnou o podlahu a požadované zkrácení je max 3 mm (např. po pokládce nové podlahové krytiny se může stát, že dveře drhnou nebo nejdou otevřít, protože podlaha je vyšší než bývala), je možné vyřešit situaci použitím podložek. Podložka se nasadí na čep, čímž dojde ke zvednutí dveří. Podložky, tzv. kroužky pod závěs s vnitřním průměrem 10 mm, se vyrábí ve stejné povrchové úpravě jako panty. Na jeden čep je možné použít maximálně dvě tyto podložky. 
     
  • TIP: Samotnému zkracování dveří by mělo předcházet správné zaměření. Při zaměřování musíte počítat s tím, že pode dveřmi by měla být zachována mezera 4 – 10 mm, aby se dveře mohly volně otevírat.  

ZUŽOVÁNÍ INTERIÉROVÝCH DVEŘÍ

Z jaké strany a jak provést zúžení dveří do 0,5 cm? Zužování dveří doporučujeme svěřit do rukou odborníků. Neodborným zásahem by mohlo dojít k narušení konstrukce dveřního křídla, což by například u prosklených dveřích mohlo způsobit svěšování pantů (závěsů). Zužování dveří je vhodnější provádět ze strany pantové, ze strany zámkové zužování provádět nedporučujeme. Zúžením ze strany zámkové by se mohly dostat otvory na kliku případně na klíč mimo štítek a v případě rozetového kování by ve většině případů nebylo možné namontovat spodní rozetu.
V případě zúžení do 0,5 cm (u dveří se sendvičovou konstrukcí), seřízne truhlář o požadovaný rozměr ze strany pantové rám, respektive hranolek, který je umístěn po obvodu uvnitř dveří. Po provedení řezu je nutné vytvořit na dveřích falc shodných rozměrů, jako byl ten původní. Poté se upravená část dveří opatří hranovací páskou.

Jak postupovat při zužování dveří o více než 0,5 cm? Opět doporučujeme svěřit práci odborníkům, kteří by měli provádět úpravu ze strany pantové. Pokud je nutné provést zúžení o více než 0,5 cm, dojde ke zmenšení nebo úplnému odříznutí části rámu, tzn. hranolku, který je umístěn uvnitř po obvodu dveřního křídla. Aby byla zachována pevnost dveří, je nutné vložení nového hranolku. Pokud se jedná o dveře s výplní voštinovou (ztužená papírová voština), po odříznutí požadované části se část voštiny, která odpovídá síle rámu, vtlačí dovnitř a do volného místa se vlepí hranolek. Následuje vytvoření falcu a olepení hranovací páskou. Pokud jsou dveře opatřeny výplní z DTD (dřevotřísková dutinka), část dutinkové výplně odpovídající síle rámu se vyfrézuje, aby bylo možné vložit nový hranolek. Další postup je stejný jako v případě voštiny. Zužování doporučujeme svěřit do rukou odborníků 

  • TIP: Při zužování dveří je nutné vycházet z designu konkrétního modelu dveřního křídla. Pokud jsou výplně umístěny symetricky, větší zúžení způsobí mnohdy nevzhledný asymetrický design. V případě, že pořizujete dveře (se sendvičovou konstrukcí) nové a již počítáte s užším provedením než je standard, prodejce dveří disponující truhlářskou dílnou si s vaším požadavkem poradí. Řešením je zúžení plného dveřní křídla a dodatečné symetrické umístění výplně.



ROZMĚRY DVEŘNÍCH KŘÍDEL v mm - interiérové dveře se sendvičovou konstrukcí
 

×