Napište nám

POPTÁVKA

Jak správně měřit tloušťku zdi při výběru zárubní

Tloušťku zdi je třeba měřit v konkrétním stavebním otvoru, do kterého bude obložková zárubeň osazena. Neberte v úvahu tloušťku zdi uvedenou ve stavebním projektu, protože ve skutečnosti je při zaměření důležitý každý milimetr a minimálně o ten se bude skutečnost od projektu určitě lišit. Obložkovou zárubeň lze namontovat jak do zděných, tak do sádrokartonových příček.

Tloušťka zdi se měří vždy až s finální podlahou a po dokončení úprav zdi, tedy po finalizaci omítky, výmalby či obkladu atd. 

  • Pokud je zeď kolmá, tedy v pravém úhlu k podlaze, změřte tloušťku v několika místech a uveďte ten největší rozměr. 
  • Jestliže zeď kolmá není, měří se její tloušťka ze svislic. Profesionálové využívají vodováhu dlouhou zhruba tak, jak je vysoký stavební otvor. Vodováhu postavte na finální podlahu podél stěny a vyrovnejte její svislost. Tloušťku zdi pak je třeba měřit až k této svislosti vodováhy. Tloušťku změřte v několika místech a uveďte ten největší rozměr.

Zárubeň je na základě správně naměřených rozměrů připravena na to, že zeď nestojí zcela kolmo, a zbývající prostor mezi zárubní a zdí vyplní akrylátový popř. štukový tmel nebo úprava omítky.

Podle tloušťky zdi se určuje velikostní typ zárubně - viz tabulka pro určení označení zárubně. 

 

 

×